28 czerwca br. firma Stora Enso zorganizowała spotkanie z lokalną społecznością. W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz miasta, partnerzy lokalnej społeczności współpracujący z firmą Stora Enso, jak również wiceprezes Stowarzyszenia Ekomena, w tej samej osobie wiceprezes koła wędkarskiego Narew nr 38 PZW w Ostrołęce. O sytuacji zakładu opowiadał m.in. prezes zarządu Stora Enso Tomasz Żebrowski, a także członek zarzadu Jerzy Janowicz.

 

28 czerwca br. firma Stora Enso organizowała spotkanie z lokalną społecznością. W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz miasta, partnerzy lokalnej społeczności współpracujący z firmą Stora Enso, w tym także wiceprezes Stowarzyszenia Ekomena,  jak również wiceprezes koła wędkarskiego Narew nr 38 PZW w Ostrołęce w tej samej osobie.

O sytuacji zakładu opowiadał m.in. prezes zarządu Stora Enso Tomasz Żebrowski, a także członek zarzadu Jerzy Janowicz. Poruszono temat możliwości rozbudowy zakładu produkcyjnego w Ostrołęce, w postaci linii produkcyjnej PM6, która zwiększyłaby produkcję o 500 tys. ton rocznie. Czy zakład faktycznie się rozrośnie, dowiemy się pod koniec roku 2016 lub na początku 2017 ? W dalszej części konferencji, przedstawiciele firmy Stora Enso zaprezentowali uczestnikom innowacyjne opakowania, zapoznali z działaniami firmy na rzecz promowania BHP.

Podjęto również temat działań firmy na rzecz ochrony środowiska. Tu głos zabrał wiceprezes Ekomeny Wojciech Jarząbek, wkładając łyżeczkę dziegciu do beczki miodu, poruszając temat wycieku niebieskiej cieczy do Narwi, który miał miejsce w listopadzie ubiegłego roku:

-Awarie mają prawo się zdarzyć , ale moim zdaniem zawiodła komunikacja ze społeczeństwem: Brakowało komunikacji, informacji i szybkiego wskazania przyczyn i oceny skutków wycieku.

Tego lokalna społeczność dowiedziała się bowiem dopiero w dwa dni po przedostaniu się substancji do rzeki.

- To są wodne farby, którymi malujemy opakowania, w które pakujemy żywność, a więc są całkowicie bezpieczne dla środowiska- wyjaśniał prezes zarządu Stora Enso-Tomasz Żebrowski.- A te komunikacyjne rzeczy postaramy się poprawić, bo są one niezmiennie ważne- zapewniał prezes. Działania w tym zakresie, zadeklarował prezes, ze strony Stora Enso zostały już zostały podjęte. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie organizacja spotkania przedstawicieli ostrołęckiej społeczności wędkarskiej, władz lokalnych kół i dowódców Społecznych Straży Rybackich w celu uzgodnienia procedur postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Stora Enso bezustannie pracuje nad tym, aby zakład był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców, dlatego jej celem jest zminimalizowanie nieprzyjemnych zapachów wydobywających się za zewnątrz zakładu. Planowane jest wdrożenie nowych rozwiązań, które zmniejszą odpychający zapach. Możemy się tego spodziewać na przełomie 2017 i 2018 roku.

 

Klaudia Baczewska

Zdjęcia ze spotkania: Klaudia Baczewska